Acasă » Cursuri » Examene cambridge » Cursuri pregatire Cambridge
examene pentru școala primară Young Learners of English Starters, Movers, Flyers, pentru copii de 7-12 ani.
A2 Key (recomandat pentru 12-15 ani), B1 Preliminary (13-16 ani) sau B2 First (14-18 ani), pentru gimnaziu și început de liceu.
C1 Advanced (recomandat pentru 16 ani+).
Pregătirea are loc în timpul verii, imediat după terminarea anului școlar, când copiii și adolescenții sunt odihniți și nu mai resimt presiunea școlii!
Trebuie doar ca la înscriere să menționezi pachetul de curs dorit și săptămânile în care dorești ca cel mic să efectueze ședințele. În cazul în care nu a mai susținut un examen Cambridge anterior și nu este cursant FollowMe, e necesară o simulare de test pentru evaluarea nivelului, al cărei preț este de 250 lei.
Prețurile includ doar ședințele de pregătire și materialele ce vor fi folosite la curs, ele NU includ taxa de examen (vezi mai jos).
La cursurile Cambridge pentru copii din timpul verii, lucrăm exclusiv subiecte de examen pentru toate probele: Listening, Speaking, Reading and Use of English (acolo unde e cazul), Writing. Lucrăm individual, în perechi, în echipe, ca să nu ne plictisim, ne familiarizăm cu tipurile de itemi și de exerciții, învățăm cum să le abordăm pentru a fi cât mai eficienți. Învățăm de asemenea să ne încadrăm în timpul alocat fiecărei probe Cambridge. Copiii își calculează de fiecare dată punctajul, cu ajutorul profesorului, pentru a conștientiza care e nivelul lor și a învăța să se autoevalueze.
Examenele Cambridge reprezintă un tip de test diferit față de lucrările / examenele din curriculumul românesc. Dacă la acestea din urmă există niște conținuturi a căror învățare asigură promovarea (cuprinse într-o bibliografie), la testele Cambridge pentru copii și adolescenți se testează de fapt aptitudini în limba engleză. Este un examen care nu poate fi pregătit doar prin memorare, e nevoie ca viitorii candidați sa primească feedback de la un profesor specializat (mai ales pentru Speaking și Writing).
Examenele de limba engleză Cambridge pentru copii sunt, în ordine: YLE - examene pentru copii de 7-12 ani (nivelurile Starters, Movers, Flyers) și examenele pentru adolescenți și adulți A2 Key, B1 Preliminary, B2 First, C1 Advanced, C2 Proficiency. Dacă a mai susținut anterior un alt examen, copilul tău se poate pregăti pentru nivelul imediat următor. Dacă nu, va susține contra cost o simulare de test Cambridge la școala FollowMe și ți se va explica exact unde se situează. Copiii care urmează un curs de engleză de an școlar la FollowMe participă gratuit la două simulări de test Cambridge pe durata școlarizării și primesc automat recomandarea profesorului.
Diplomele YLE Movers sau Flyers pot fi utilizate pentru admitere în clasa a cincea nivel bilingv (în condițiile în care numărul de înscriși pentru clasa respectivă e mai mic sau egal cu numărul de locuri). Diplomele A2 Key, B1 Preliminary sau B2 First pot echivala examenul de engleză ce facilitează accesul în clasa a IX-a la un liceu cu profil bilingv, iar un certificat ce atestă nivelul B1 sau superior poate fi folosit la proba de engleză de la Bacalaureat. În anii de foc, în care e important să se concentreze pe studiul pentru examenele naționale, o asemenea diplomă poate fi un mare ajutor.
Asta e partea cea mai frumoasă: lucrul în echipă. Elevii lucrează pentru a se pregăti pentru examenul Cambridge împreună, după un program lejer, dar asumat, fără să îi oblige nimeni și fără a simți concurență.
Innovate. Educate. Transform
Examenele de limba engleză Cambridge pentru copii sunt, în ordine: YLE – examene pentru copii de 7-12 ani (nivelurile Starters, Movers, Flyers) și examenele pentru adolescenți și adulți A2 Key, B1 Preliminary, B2 First, C1 Advanced, C2 Proficiency. Dacă a mai susținut anterior un alt examen, copilul tău se poate pregăti pentru nivelul imediat următor. Dacă nu, va susține o simulare de test Cambridge la școala FollowMe și ți se va explica exact unde se situează.
Copiii care urmează un curs de engleză de an școlar la FollowMe participă gratuit la două simulări de test Cambridge pe durata școlarizării și primesc automat recomandarea profesorului.
În vara anului 2025, examenele Cambridge pentru cursanții FollowMe sunt programate după cum urmează:
YLE Starters/Movers/Flyers, pe data de 6 septembrie 2025, preț 340 lei
A2 Key, pe data de 7 septembrie, preț 420 lei
B1 Preliminary, pe data de 7 septembrie, preț 520 lei
B2 First, pe data de 20 septembrie, preț 730 lei
C1 Advanced, pe data de 6 septembrie, preț 740 lei.
Înscrierile la examen (care se realizează prin plata taxei de examen) trebuie efectuate până la data de 30 iunie. Sesiunea se adresează exclusiv cursanților școlii.
Da, sunt probe pentru care se poate pregăti acasă în sensul că poate lucra teste din cărți special dedicate examenelor Cambridge, cu cheie (Self Study), însă cel puțin pentru probele de Speaking și Writing au neapărată nevoie de îndrumarea profesorului și de feedback constant la subiectele lucrate.
Nu, deoarece probele de Speaking de la examenele Cambridge se susțin în perechi (copilul tău va participa la proba orală alături de un alt copil numit partener). E foarte important să învețe să interacționeze cu alți copii, să fie pregătit să colaboreze cu orice tip de personalitate. În plus, cursurile de grup sunt mai antrenante și mai creative, copiii sunt expuși la o gamă mai largă de idei și se inspiră din performanțele celorlalți.
Introdu adresa de e-mail dacă dorești să fii ținut la curent cu ultimele noutăți!
Ceea ce ne ghidează pe toţi cei din echipa FollowMe este motto-ul Învaţă zâmbind. Vrem să realizăm asta pentru toţi cei care ne trec pragul, copii sau adulţi.
© 2025 Toate drepturile rezervate FOLLOWME: Cursuri engleza Bucuresti
© Copyright 2026 FollowMe: Cursuri engleză București. Site realizat de Emiral.
Începând cu data de 20 decembrie și până pe 7 ianuarie, școlile de engleză FollowMe intră
și ele în vacanță.
Vă așteptăm cu drag înapoi la cursuri după orarul de până acum cu forțe și
povești noi, idei creative și veselie întreită de joi, 8 ianuarie 2026.