Saptamana aprecierii profesorilor

„De ce am aprecia profesorii?” e cel mai stupid lucru pe care l-ar putea intreba cineva. In primul rand, profesorii sunt motivul pentru care puteti citi aceste randuri. In al doilea rand, profesorii sunt cei care isi ofera o parte din sufletul lor de fiecare data cand ii invata ceva pe elevi, iar cele mai frumoase lectii sunt cele predate din suflet, nu din manual. Probabil vom ajunge si la al miilea punct, dar nu avem timpul si spatiul necesar. Nu ne laudam noi ca am fi cei mai buni profesori – lasam acest lucru la aprecierea elevilor nostri, insa ne aducem si noi aminte de profesorii care si-au pus amprenta asupra noastra si ne-au inspirat sa fim profsorii care suntem acum.

teacher-appreciation-gift-6

Profesorii sunt cei care iau o bucata de plastelina ( a se citi „copil necopt cu minte gata sa fie modelata”) si o transforma in forma dorita. Profesorii incearca sa „sculpteze” nu dupa propria asemanare, ci dupa nevoile fiecaruia. Copiii nu trebuie neaparat sa invete dupa cum le predam noi, ci sa predam noi dupa cum invata ei. E un standard si un ideal pe care vrem sa il implementam si speram sa reusim cat mai des acest lucru.

Ce isi doresc profesorii in aceasta saptamana a aprecierii? Pentru inceput, nu ne-am supara daca ar deveni sarbatoare nationala si in tara noastra, pentru ca deocamdata este sarbatorita doar in Statele Unite. Noi avem Ziua Invatatorului pe 5 octombrie, dar nu am avut nicio sarbatorire mai fastuoasa in acest sens. Am vrea sa putem sarbatori Saptamana aprecierii profesorilor, pentru ca si noi i-am apreciat la randul nostru pe dascalii care ne-au format. Cam asta ne-ar placea sa numim noi „saptamana altfel”.

Noi ne dorim de la copiii nostri sa aiba o gandire critica si sa nu creada pe cuvant tot ce li se spune. O persoana informata este una cu adevarat inteligenta. Ne dorim ca ei sa fie respectuosi – nu doar cu noi, ci cu toate persoanele din jurul lor. Niciodata nu putem sa fim prea buni. De asemenea, ne dorim ca elevii nostri sa isi recunoasca punctele forte si punctele slabe. Fiind in clase cu abilitati mixte, ei pot invata unul de la celalalt si se pot incuraja …si aprecia reciproc.